Zákoník práce prošel od 1. června 2025 zásadní proměnou – tzv. Flexinovela přináší výrazné změny v oblasti zkušební doby, výpovědních pravidel, rodičovské dovolené i odměňování. V Munipolis jsme se tématu věnovali na 18. webináři, kde byla hostem právnička Lucie Halušková. Přinášíme pro vás praktické shrnutí těch nejdůležitějších změn s příklady z praxe.
Jednou z nejvýraznějších změn je prodloužení zkušební doby – u běžných zaměstnanců nově až na 4 měsíce, u vedoucích až na 8 měsíců. Zkušební doba navíc může být prodloužena dohodou i během jejího trvání, a pokud zaměstnanec během ní onemocní, doba se automaticky prodlužuje o počet dnů nepřítomnosti.
Zásadní posun přichází také v oblasti návratu z rodičovské. Zaměstnavatel má nyní povinnost zařadit zaměstnance zpět na původní pozici až do dvou let věku dítěte – ne jen po základní mateřské či rodičovské dovolené.
Novela uvolňuje pravidla i pro rodiče na rodičovské dovolené. Ti nyní mohou vykonávat i druhově stejnou práci na dohodu (DPP/DPČ), kterou mají sjednanou ve své pracovní smlouvě – například maminka může na DPP pomáhat s administrativou, kterou dříve vykonávala na plný úvazek.
Změny se dotkly také smluv na dobu určitou v případě zástupu za rodiče. Zatímco dříve bylo možné takové smlouvy uzavřít maximálně třikrát po sobě (celkem 3 roky), nově lze při zástupu tyto smlouvy opakovat vícekrát – až po dobu 9 let.
Výpovědní doba už nezačíná až dalším měsícem, ale běží ode dne doručení. Výpověď doručená 15. září tak nově znamená konec pracovního poměru 15. listopadu. A pozor – v případě závažného porušení pracovní kázně se výpovědní doba zkracuje na pouhý měsíc.
Zaměstnavatelé také získávají více času na zpracování výpovědi – subjektivní lhůta se prodlužuje ze 2 na 3 měsíce, objektivní pak z 1 roku na 15 měsíců. Navíc v případě neplatné výpovědi už nemusí zaměstnanec aktivně sdělovat, že trvá na zaměstnání. Nárok na náhradu mzdy i dovolenou mu náleží automaticky.