Metro.cz: Pomocí SMS starosta upozorní na ohrožení i na guláš

12. února 2017

Starostové využívají mobilní rozhlas. Má ho už třetina českých obcí.

Ptačí chřipka zasáhla Česko a bylo ihned třeba informovat občany. V některých obcích se rozezněl rozhlas, ale například v Branišovicích přišla lidem esemeska, v které stálo, co se děje. Obec leží 15 kilometrů od Moravského Krumlova – tedy od místa, kde veterináři letos poprvé ptačí chřipku nahlásili.

Branišovice jsou jedna ze stovky obcí, kde mají „mobilní rozhlas“. Tento moderní způsob komunikace s občany se začíná rozmáhat po celém Česku. „V tuto chvíli dostává informace z mobilního rozhlasu 35 tisíc lidí. Rozhodující však není, kolik lidí je v systému registrováno, ale kolik je to domácností,“ říká Ondřej Švrček, provozovatel jedné ze služeb pro chytrou komunikaci.

Ačkoliv má systém přídomek chytrý, není pro něj potřeba moderní mobil. Informace chodí i na starší typy telefonů, a dokonce i na pevnou linku, kde se může SMS zpráva převést do zprávy hlasové. A občanům nechodí jen zprávy, pomocí mobilního rozhlasu jde například i hlasovat v obecních anketách. Princip je jednoduchý. Zvednete telefon a v něm se ozve: „Obec chystá masopust, pokud chcete při hostině guláš, zvolte na klávesnici jedničku, pro klobásy, dvojku.“

Chytrý rozhlas využívají nejen malé obce. „Přes esemesky zveme na kulturní akce či informujeme o uzavírkách,“ říká Zuzana Pastrňáková, mluvčí Znojma. Toto čtyřiatřicetitisícové město má mobilní rozhlas půl roku a zatím ho využívá tisíc domácností.

Občany systém nestojí nic, obce zaplatí za aktivaci 19 tisíc. Měsíčně pak platí za odeslané esemesky. Například Znojmo za prosinec zaplatilo 1093 korun. Menší obce stojí rozesílání o dost méně.


Související

Kontaktujte nás!