Počet zvířat umístěných v jednom ze 350 útulků po ČR se opět zvýšil. Podle dostupných údajů je nyní v útulcích umístěno více než 8000 zvířat, což je o více než 30 % více než před 5 lety. Největší nárůst umístěných psů a koček přitom útulky zaznamenávají právě kolem Vánoc, kdy přijímají nechtěné dárky ve formě štěňat a koťat.
Náklady na tato umístěná zvířata, stejně jako na domácí mazlíčky odchycené na svém katastrálním území přitom nesou obce a města. Náklad na jedno zvíře a den v útulku pro obec znamená 50-80 Kč podle velikosti a stavu psa. Město nebo obec má povinnost ponechat zvíře v útulku alespoň 8 měsíců. Teprve pokud se do té doby nenajde majitel, umožňuje zákon obci zvíře uspat. Délkou „pobytu“ psa v útulku a zvyšováním počtu zvířat v útulku se ale logicky zvyšuje i ekonomická zátěž pro samosprávu a města či obce tedy hledají způsoby, jak tyto náklady omezit.
V tomto boji se je rozhodl podporovat i Mobilní rozhlas, který v čele se psem Alfrédem letos na Facebooku opět vybíral peníze na psí kamarády v útulku Dogpoint. Díky této charitativní akci bylo pro útulek vybráno 15 000 Kč. Jednorázově přispět ale nestačí a psí útulky přestávají kapacitně stačit. „Jako majitel psa dobře uvědomuji, že ani sebelepší péče útulku nedokáže psům nahradit domov. Rozhodli jsme se proto, s městy a obcemi, které využívají Mobilní rozhlas, pracovat na zlepšení komunikace mezi samosprávou a pejskaři. Ti totiž mohou psům v útulcích pomoci nejvíce a tím navíc snížit obecní náklady na útulky.“ Řekl Ondřej Švrček, zakladatel projektu Mobilní rozhlas.
K tomu, aby se našel majitel nalezeného zvířete, ztracené zvíře samotné, nebo k tomu, aby obec informovala občany, že je v útulku nový pes nebo kočka k adopci, přitom často stačí jen oslovit občany v obci. Oproti zprávě na webu má totiž upozornění přímo občanům do mobilu mnohem větší čtenost a efektivitu. Starostové proto stále častěji využívají mobilní rozhlas, komunikační nástroj, díky kterému mohou hromadně a přímo oslovit pejskaře, nebo všechny občany ve své samosprávě a urychlit tak umístění zvířat mimo útulek.
„Informovat občany SMS zprávou nebo e-mailem přímo do mobilu, se nám velmi osvědčilo. Rapidně se tak zvyšuje šance na nalezení ztraceného psa nebo původního majitele nalezeného zvířete. Právě pro tento účel jsme v Mobilním rozhlasu založili skupinu Pejskaři. Oslovením této skupiny zasáhneme nejrelevantnější občany, kteří nám mohou pomoci s hledáním. Uděláme tak dobrý skutek, a ještě snížíme náklady města na odchyt a případné živení opuštěného zvířete.“ Potvrdil Ing. Roman Zettlitzer – starosta Chlumce.
Obce mohou samozřejmě komunikační systém využít i v případě, že si pejskaři chtějí navzájem pomáhat, organizovat společná venčení, výcviky, setkání milovníků zvířat nebo třeba připomenout blížící se termín poplatku za psy, očkování nebo kastrace.
Města a obce svým občanům pomocí Mobilního rozhlasu poslaly například tyto zprávy: